Lassan arra sem lesz már ember az LMP-ben, hogy lekapcsolja a villanyt
Csárdi Antal képviselő egyelőre nem hagyta el a párt parlamenti frakcióját, de a tavaszi ülésszakig megteszi, így megszűnik a képviselőcsoport.
Az LMP, az Együtt-PM és az Európai Parlament zöld képviselői is a paksi bővítés ellen szólaltak fel az erőműnél tett látogatásuk után.
Rebecca Harms, az Európai Parlament Zöldek frakciójának társelnöke közölte, két kérdésre sem kapott választ a paksi erőműnél tett látogatása során. Az egyik a 2003-as üzemzavart követő helyreállítási procedúra, a másik a tervezett bővítés finanszírozása volt. Szerinte ugyanis kérdéses, ha a beruházás megvalósul, akkor az energiaszektor más területein lesz-e fejlesztés, hiszen a megújuló energiák segítségével munkahelyek százezreit lehetne megteremteni.
Jávor Benedek, az Együtt-PM társelnöke is azt emelte ki, hogy nincsenek egyértelmű információk a bővítéssel kapcsolatosan. Az atomerőműnél tett látogatásukkor elejtett megjegyzésekből arra következtetett, hogy a projektcég egy kötelező átvételi árat érvényesítene, ami – számításai szerint – 50 százalékkal emelné az energia árát. Azt is gyanítja, „egybecsomagolnák” a létesítési és finanszírozási feladatokat, amivel eddig csak az orosz Roszatom állt elő. Jávor Benedek az orosz függőség veszélyét érzi abban, hogy a projektcég az erőmű bővítésének költségeit 3-4000 milliárd forintra becsüli.
Szél Bernadett, az LMP társelnöke is kiemelte, még mindig Magyarország területén van a 2003-as üzemzavar során megsérült fűtőelem, és még azt sem tudni mennyibe fog kerülni az üzemzavar teljes költsége. Az MSZP és a Fidesz az atomenergiára alapozva képzeli el Magyarország jövőjét, ezzel viszont növekedne az ország függősége és csökkenne a munkahelyteremtés lehetősége – jelentette ki.